Vyzkoušeli jste někdy učení slovíček s aplikacemi, které využívají SRS?

Pokud ne, tak dnes je váš den.

Co je SRS?

SRS, neboli spaced repetition system, je algoritmus, který napomáhá ukládání slovíček do dlouhodobé paměti. Aplikace, které využívají SRS vám slovní zásobu předkládají v optimálních intervalech pro to, abyste si slovíčko zapamatovali a už ho pokud možno nezapomněli.

Pokud se do učení s aplikací pustíte, můžete pro začátek začít třeba jen s 3 nebo 5 slovíčky denně. Uvidíte, že uchovat si je v dlouhodobé paměti bude snazší než pomocí tradičních metod.

Výhody učení se slovíček s SRS

Stačí pár minut denně.

Jde o efektivní způsob pro zapamatování nových slov.

 Slovíčka si ukládáte do dlouhodobé paměti, a pokud se budete s aplikací učit pravidelně i dál, je málo pravděpodobné, že uložená slovíčka zcela zapomenete.

 Sami rozhodujete, jaká slovíčka se budete učit – tím, co si do aplikace uložíte nebo nahrajete, i tím, jak se průběžně hodnotíte.

Využijete hluché časy! Aplikaci si nosíte v chytrém telefonu stále sebou. Můžete ji zapnout, kdykoli někde čekáte, přesunujete se MHD apod.

Každé slovo se učíte se správnou výslovností.  Stačí si tuto volbu v aplikaci zapnout nebo si stáhnout plugin a můžete začít opakovat nahlas.

 Naučíte se velký objem slovní zásoby s minimálním úsilím.

I při malém množství nových slov (např. 5–10 denně), se ročně naučíte velké množství slovní zásoby, kterou si budete dlouhodobě pamatovat (1.700–3.500/rok).

Několik tipů pro efektivní učení

Pokud je pro vás obtížné vytvořit si nový každodenní návyk, zvolte pro začátek aplikaci Memrise. Aplikace se vám denně sama připomene. 😉

 Učte se raději méně slov než více. Opakování v následující dny tím bude kratší, bude vás to více bavit a učení nebude představovat velkou zátěž.

Pokud některý den vynecháte, další den se neučte nic nového, ale raději opakujte. Jinak se vám budou nezapamatovaná slovíčka hromadit.

Jste-li úplný začátečník, naučte se prvních 100–200 slov jako samostatná izolovaná slovíčka (a, ale, protože, někdy, často, hodně atd.)

Jakmile již máte nějakou slovní zásobu, začněte se učit slovíčka ve větách nebo krátkých frázích, abyste je později dokázali skutečně použít, až je budete potřebovat.

Vytvářejte si takové věty a fráze, které zaručeně budete potřebovat a využijete je v praxi.

Zapisujte si slovní zásobu, která zajímá vás a tvořte si vlastní fráze a věty. Čerpat můžete např. z textů, které čtete, z nahrávek, které posloucháte, z konverzace s lektorem nebo přáteli atp.

Při tvoření krátkých vět nebo frází, používejte vždy jen jedno nové slovo. Zapamatování tak bude snazší.

Na co si dát pozor

S aplikací je třeba se učit pravidelně, ideálně každý den.

Při velké nepravidelnosti v učení budete slovíčka zapomínat a opakování vám pokaždé zabere dlouhou dobu. Pokud sem tam vynecháte, tak to samozřejmě nevadí.

Pokud se k Anki vracíte po delší pauze, čeká vás opakování slovíček, která jste mezitím zapomněli. Nová slovíčka si proto určitě nepřidávejte.

Neučte se velké objemy slov najednou.

Objem slovíček k opakování se vám bude postupně navyšovat. Kromě těch, která jste se naučili dnes, vás čeká opakování vybraných slovíček z předchozích dní, týdnů nebo měsíců. Proto je lepší to na začátku nepřepálit.

Pokud se vám slovíčka stále kupí a nestíháte si je opakovat, nová na chvilku přidávejte nebo si nastavte, že se budete denně učit menší množství než doposud.

Algoritmus pro vás bude spolehlivě fungovat tehdy, když si každý den zopakujete ta slovíčka, která vám aplikace v daný den předloží.

Jaké aplikace můžete použít?

1) Anki

Anki je vůbec nejoblíbenější aplikace s SRS. Má totiž nejpropracovanější algoritmus. Však na něm párek nadšených Poláků začal pracovat už v devadesátých letech. To jen tak nepřekonáte. Pokud si chcete psát svá slovíčka sami, Anki je na to ideální.

Aplikace je zdarma pro všechny typy operačních systémů včetně mobilních zařízení s výjimkou iPhone. Tam si připravte něco přes pět set korun. (Já vím. To zamrzí. Ale co se dá dělat.)

Nevýhoda Anki: Aplikaci je trošku obtížnější rozběhnout. Jakmile už ale vše nastavíte, funguje skvěle. Když si nainstalujete rozšíření pro výslovnost, systém vám bude vše, co si do Anki uložíte, automaticky vyslovovat.

http://ankisrs.net/

2) Memrise

Další zajímavá aplikace pro studium slovní zásoby je Memrise. Okamžikem nainstalování aplikace se z vás rázem stane zahradník. Každé slovíčko vám totiž roste před očima. z malého výhonku se postupně mění v krásnou květinu, to jak si slovíčko pamatujete lépe a lépe.

Aplikace funguje také na bázi SRS, podobně jako ANKI, a obsahuje řadu připravených balíčků se slovíčky.

Pro angličtináře: https://www.memrise.com/courses/czech/english/

Pro němčináře: https://www.memrise.com/courses/czech/german/

3)  Quizlet

Pokud si rádi hrajete, vyzkoušejte Quizlet. Sice bohužel nevyužívá SRS jako Anki nebo Memrise, ale zato je hravější. Najdete v něm několik zábavných her, se kterými vám učení slovíček půjde samo.

Počet hotových balíčků se slovíčky, které jsou dostupné i v češtině, vás nejspíš ohromí.

Tip: Pustíte-li si Quizlet na počítači, můžete využít několika her navíc oproti mobilní verzi.

https://quizlet.com

Kterou appku vyzkoušíte jako první?